Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΓΕΝ από 08 έως 17 Δεκεμβρίου 2016, διεξάγεται η άσκηση «ΝΑΪΑΣ 16», στη ευρύτερη θαλάσσια περιοχή Κρητικού πελάγους και θάλασσας Κυθήρων. Πρόκειται για τεχνική-τακτική άσκηση INVITEX μεσαίας κλίμακας με σκοπό την εξάσκηση σε διαδικασίες διάφορων μορφών πολέμου, ναυτικής αποτροπής και αντιμετώπισης ασύμμετρων απειλών.
Η άσκηση πραγματοποιείται με τη συμμετοχή προσωπικού και αεροναυτικών μονάδων από Ελλάδα, Αίγυπτο, ΗΑΕ, Ισραήλ, Κατάρ και Τυνησία καθώς και μονάδων των μόνιμων ναυτικών δυνάμεων του ΝΑΤΟ SNMG2 και SNMCMG2.
Από ελληνικής πλευράς, το ΠΝ συμμετέχει με φρεγάτες, υποβρύχια, πυραυλακάτους, πλοία γενικής υποστήριξης, ελικόπτερα, και υποβρύχιους καταστροφείς με σκάφη ανορθόδοξου πολέμου. Επιπρόσθετα συμμετέχουν και αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας.
Η άσκηση διεξάγεται σε τρεις φάσεις. Η πρώτη φάση περιλαμβάνει τη συγκέντρωση Πλοίων και προσωπικού στο Ναύσταθμο Κρήτης, την εκπαίδευση προσωπικού στο Κέντρο Ναυτικής Αποτροπής (ΚΕΝΑΠ-NMIOTC) και την διεξαγωγή συντονιστικών συσκέψεων.
Η δεύτερη φάση περιλαμβάνει την εκτέλεση των τεχνικών αντικειμένων και την διεξαγωγή του τακτικού παιγνίου εν πλω.
Τέλος, η άσκηση ολοκληρώνεται με τον επανάπλου των μονάδων και την απενημέρωση που πρόκειται να λάβει χώρα στο Ναύσταθμο Κρήτης.
Ειναι κριμα να βλεπεις τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ χωρις δευτερο CIWS στην πρυμνη.
Ακομη πιο μεγαλο κριμα ειναι να υπαρχει μονο ενας ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ.
Τώρα που τέθηκε το θέμα, θέλαμε να το σχολιάσουμε και στην αναφορά για τις αιγυπτιακές ΤΠΚ. Η Αίγυπτος έχει μια πικρή εμπειρία από καταστροφή πλοίων με αεροπορική δράση και αυτό ίσως είναι και η βάση του εξοπλισμού των πλοίων που επιδιώκει. Εμείς που έχουμε στο Αιγαίο το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα ατενίζουμε στο βάθος και προσευχόμαστε στον Θεό των Ελλήνων…
Νομιζω οτι εχει να κανει με τους συμπληρωματικους α/α ρολους των Ambassador, αφου οντως ειναι δεδομενες οι απειλες απο αερος για οποιαδηποτε χωρα. Απο τα νεοτερα αποκτηματα τους, η Fremm με aster και strales δεν εχει phalanx η’ ram, οι Gowind επισης εχουν μονο τα mica vl και τα Mistral εχουν πυρ/λα 30mm και …igla. Παρατηρωντας το σημερινο χαοτικης συνθεσης κι ανομοιοτυπιας αιγυπτιακο ναυτικο που κατεχει πανσπερμια απλων 30,40mm κλπ και διαφορα σοβιετικα πλοια, φαινεται οτι εκμεταλλευονται χρηματοδοτησεις και βοηθειες για να συμμαζεψουν/”εκδυτικοποιησουν” την συνθεση τους, αλλα το κανουν με λαθος προσεγγιση εαν ετσι καταληξουν να μειωθουν πολυ οι αριθμοι των μοναδων επιφανειας.
Φυσικά! Έχετε δίκαιο. Οι αιγυπτιακές ΕΔ είναι γενικότερα αποτέλεσμα διαφορετικών προσεγγίσεων με πανσπερμία υλικού που δημιουργεί μεγάλα προβλήματα.
Ευλογο το σχολιο για την ελλειψη δευτερου CIWS , αν και ο Προμηθεας εν καιρω πολεμου θα προστατευεται απο φρεγατες. Παντως πρεπει να παραδεχθουμε οτι το μοναδικο διαθεσιμο CIWS ειναι σοφα τοποθετημενο: εαν υποθεσουμε οτι σε κινδυνο αεροπορικης προσβολης η πλεον εκτεθειμενη περιπτωση ειναι αυτη που ο Προμηθεας ανεφοδιαζει εν πλω ταυτοχρονα στις δυο πλευρες του ισαριθμες φρεγατες S, με επισης μοναδικα Φαλανγξ στις πρυμνες, θεωρητικα ο σχηματισμος προστατευεται 360ο περιμετρικα απο 3 αντιβληματικα Φαλανγξ. Δεν ξερω σε τετοια περιπτωση τι ακριβως μετρα λαμβανονται για αποφυγη φιλιου χτυπηματος απο τα ιδια τα CIWS στις υπερκατασκευες των παραπλεοντων πλοιων.
Στο Phalanx όπως και σε όλα τα πυροβόλα όπλα με δυνατότητα αλλαγής τόξου βολής ορίζονται “νεκροί τομείς” (που ίσως μπορούν να εναλλαγούν). Το πιθανότερο είναι όμως ότι το Phalanx του ΠΡΟΜΗΘΕΑ θα είναι ανενεργοποιημένα.
Δεν ξερεις ποτε σε τι θεση θα βρει ο εχθρος το πλοιο σου,μπορει να γινει οταν αυτο εχει παρει ροτα επιστροφης.
Να σου θυμησω οτι το Atlantic Conveyor στον πολεμο των Φωκλαντς δεν ηταν στοχος αλλα ενας AM39 που παραπλανηθηκε απο τα αεροφυλλα το επελεξε μετα την αλλαγη της πορειας του.
Αυτη η αδυναμια αυξημενης επιβιωσης ουσιαστικα αναγκαζει το ΠΝ να εχει παντα πλοιο συνοδειας κοντα στον Προμηθεα στερωντας το απο καπου αλλου.
Το στερώντας το είναι η λέξη-κλειδί.
Ναι, και μαλλον ενας απο τους λογους που οι Ρουσσεν χαιρουν μεγαλης εκτιμησης στο ΠΝ αφου εχουν υπολογισιμη Α/Α δυνατοτητα και νομιζω προβλεπεται να εχουν τετοιο “συνοδευτικο” ρολο. Βεβαια για ενα πλοιο σαν τον Προμηθεα μεγαλη απειλη ειναι και τα υποβρυχια.