Το Αιγυπτιακό Ναυτικό πραγματοποίησε νωρίτερα σήμερα στο Κίελο της Γερμανίας την τελετή παραλαβής του υποβρυχίου “S-42”. Πρόκειται για το δεύτερο από τα τέσσερα T209/1400 που ναυπηγούνται για την Αίγυπτο. Το πρώτο σκάφος “S-41” βρίσκεται σε ενεργή χρήση από τις 19 Απριλίου 2017, όταν κατέπλευσε στην Αλεξάνδρεια και έλαβε μάλιστα μέρος και στην πρόσφατη ελληνο-αιγυπτιακή άσκηση “ΜΕΔΟΥΣΑ 1/2017”.
- Advertisment -
Το Σχόλιο της Ημέρας
- Advertisment -
Κύριο Άρθρο
- Advertisment -
- Advertisment -
Τα περνούν και ΔΕΝ γέρνουν εκεί!!
Ούτε τα δικά μας γέρνουν
Άμα κλείσουμε την ΕΡΤ..έχουμε ένα Type 214 κάθε χρόνο..και δίχως να γέρνει
Eιπαμε την ΕΡΤ δεν την πληρωνει το δημοσιο αλλα ο λαος με το τελος υπερ EΡΤ.
Σατυρε θες να κλείσεις την ΕΡΤ…και πως θα πληρωνουμε φορους μπρε? θα στερεψουν δικαιολογιες
Στους τοπικούς κοτζαμπάσηδες και χαρατζίδες..
To ναυτικό μας θέλει ακόμη 4 U-214 αλλά από το ΓΕΝ λένε πως μελλοντικά είναι πολύ πιθανό να στραφούμε στα U-212 για οικονομικούς λόγους. Είναι φτηνότερα από τα 214. Για τα οποία 214 έχει πέσει η τιμή τους μιας που είναι σχεδίαση 20 χρονών. Αυτά που έχουν υψηλή τιμή είναι τα U-216.
Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει η εκκρεμότητα των δυο 214 των οποίων εν μέρει το κόστος έχει πληρωθεί (το ποσοστό δεν είναι γνωστό με ακρίβεια αλλά περισσεύει σίγουρα μέρος που δεν μπορεί να καλυφθεί χωρίς μεσοπρόθεσμο σχεδιασμό). Από εκεί και πέρα δεν υφίσταται πλέον σχεδιασμός για κάθε πρακτικό λόγο.
Έχει πληρωθεί ένα ποσό αλλά είναι φαίνεται απίθανο το να ναυπηγηθούν.
Αν θυμάμαι καλά έχει πληρωθεί μια προκαταβολή της τάξης των 130 εκατ. ευρώ.
Κυριε Γιαννη τα Νορβηγικα U-210 δεν τα θελουν εκει στο ΓΕΝ;