Η τουρκική STM, που είχε άμεση εμπλοκή στο πρόγραμμα MILGEM παρουσίασε στην IDEF το πλοίο TF4500 με χαρακτηριστικά χαμηλής παρατηρησιμότητας και δυνατότητα επιχειρήσεων σε αντίξοες συνθήκες (sea state 6+) για μια σειρά αποστολών C&C, ADW, ASW, ASuW, επιτήρηση κ.ά.
«Μακέτο» θα πούμε κάποιοι… όπως βέβαια έλεγαν και πριν από 10 χρόνια όταν τα όσα παρουσιάζονται σήμερα στην IDEF ήταν μακέτες σε προγράμματα.
(πηγή Navy Recognition)
To δουλεμα παει συννεφο…
??? Εννοείτε;
Πώς εώς ότου το δούμε(με κυάλια) να κόβει βόλτες στο Αιγαίο δεν το υπολογίζουμε,και κατά την πάγια τακτική μας δεν λαμβάνουμε υπ όψιν οπλικά συστήματα κατασκευασμένα εκ Τουρκίας διότι οι Τούρκοι ως γνωστόν είναι χαζούληδες,έχουν κατεστραμένη οικονομία,δεν τους μιλάει κανείς κλπ κλπ.
Και σαν μακέτα “τα σπάει” ….. οι άνθρωποι είναι σε δημιουργικό οργασμό! Εμείς περιμένουμε ακόμα … τις 2 τελευταίες svita ……. και τα 2 έξτρα υποβρύχια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2 Extra υποβρύχια!!!! Επειδή υπάρχει μια σχετική παρανόηση στο θέμα ότι μας τα χρωστάνε, το υπόλοιπο που υπάρχει από το πρόγραμμα Neptune II φ΄τάνει περίπου για το 30% της σχετικής δαπάνης. Άρα αναζητάμε τα υπόλοιπα!
Δηλαδή με άλλο 20% ναυπηγούμε ένα επιπλέον 214;
Μια επανάληψη παρακαλώ. Δεν έδωσε μια πεντακοσαρού ο Μπένι το 2010? Για άλλο ένα Υ/Β και σε συνδυασμό με τα χρωστούμενα θα είχαμε άλλο ένα αντί για 2 εκσυγχρονισμένους Ποσειδώνες , που ο ένας έκανε τελικά όσο ένας Παπανικολής? Που πήγαν τα λεφτά? Επίσης δεν εκκρεμούν και κάτι δικαστήρια εκατέρωθεν? Που οι “οχτροί” μας ζητάνε την εκτέλεση της σύμβασης και τα λεφτά μπροστάρικα κι εμείς 7-8 δις, δλδ το ΕΜΠΑΕ για τα επόμενα 30 χρόνια?
Απαντήσαμε σε άλλο σχόλιο για το θέμα. Έχουμε γράψει και πολλές φορές στο περιοδικό γιαυτό. Θα επανέλθουμε πάντως
Ενταξει ,τωρα το τερματισαν…αν και δεν ξερω κατα ποσο χαμηλης παρατηρησιμοτητας ειναι η συγκεκριμενη σχεδιαση
Έχει τόσο μεγάλη σημασία; 🙂
Αν το συγκρίνω με ένα Arleigh Burke,το οποίο λέγεται πως εμφανίζει ίχνος πολύ μικρότερου σκάφους,τότε και αυτό μια χαρα “Stealth” είναι.
Ας αναρωτηθουμε ποσο νοημα εχει το stealth ιχνος ενος πλοιου στο Αιγαιο….
Κανένα απολύτως.
Όλοι οι εγκλωβισμοί και οι βολές βλημάτων στο Αγαίο δεν βασίζονται στην τεχνολογία ραντάρ αλλά στα ματοκυάλια.
Υπάρχει λύση! Να τους στείλουμε τον Σιμήτη αρχηγό!!!!!!! 🙂