Την Τετάρτη 17 και την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2021, πραγματοποιήθηκε Άσκηση Συνεργασίας Δυνάμεων της Διακλαδικής Διοίκησης Ειδικών Επιχειρήσεων του ΓΕΕΘΑ (ΓΕΕΘΑ/ΔΔΕΕ) και του Πλοίου Ταχείας Μεταφοράς (ΠΤΜ) ΚΕΡΚΥΡΑ του Πολεμικού Ναυτικού (ΠΝ), στην ευρύτερη περιοχή του Σαρωνικού κόλπου.
Η συνεκπαίδευση σχεδιάστηκε και συντονίστηκε από τη Διακλαδική Διοίκηση Ειδικών Επιχειρήσεων του ΓΕΕΘΑ (ΓΕΕΘΑ/ΔΔΕΕ) και περιλάμβανε εξειδικευμένα αντικείμενα διεξαγωγής Ειδικών Επιχειρήσεων.
Η εν λόγω Άσκηση είχε ως σκοπό την επαύξηση της μαχητικής ικανότητας και της διαλειτουργικότητας των συμμετεχουσών δυνάμεων, καθώς και του επιπέδου συνεργασίας τους κατά την σχεδίαση και εκτέλεση των εν λόγω επιχειρήσεων στο ιδιαίτερα απαιτητικό περιβάλλον του Αιγαίου.
Το ΠΤΜ ΚΕΡΚΥΡΑ είναι τέταρτο Zubr που παρέλαβε το ΠΝ, είναι ρωσικής προέλευσης και έφθασε στην Ελλάδα στις 22 Δεκεμβρίου 2004. Το πλοίο εντάχθηκε σε υπηρεσία στις 4 Ιανουαρίου 2005. Έχει μεταφορική ικανότητα έως 500 στρατιωτών ή συνδυασμό στρατιωτών και οχημάτων. Επιπλέον διαθέτει δύο AK-630 εξάκανα Gatling των 30mm και δύο εκτοξευτές ρουκετών MS-227 22 ρουκετών έκαστος των 140mm. Το ΠΤΜ ΚΕΡΚΥΡΑ αναπτύσσει ταχύτητα 60kn.