[Ελληνική Επανάσταση] – Ελληνικός στόλος από την Ύδρα, τις Σπέτσες και τα Ψαρά υπό τους Ανδρέα Μιαούλη και Νικολή Αποστόλη αιφνιδιάζει τον τουρκικό στόλο το πρωΐ της 20ής Φεβρουαρίου 1822 (Παλιό Ιουλιανό Ημερολόγιο) στον κόλπο των Πατρών. Η πόλη πολιορκείτο από τους Έλληνες επαναστάτες και τα τουρκικά πλοία είχαν καταφτάσει ακριβώς για να σπάσουν τον αποκλεισμό και να ανεφοδιάσουν τους πολιορκημένους.
Ο Αντρέας Μιαούλης οδήγησε τα ελληνικά πλοία εν μέσω κακοκαιρίας στην πρώτη κατά παράταξη σύγκρουση του ελληνικού στόλου με τον Οθωμανικό, που ναυλοχούσε στον Πατραϊκό κόλπο. Οι Τούρκοι αιφνιδιάζονται, κι αν και περισσότεροι και με μεγαλύτερα πλοία, αντέδρασαν σπασμωδικά και υφίστανται πολλές απώλειες ενώ μία φρεγάτα τους καταστρέφεται. Τα πλοία του τρινησίου στόλου καταδιώκουν τα τουρκικά μέχρι τη Ζάκυνθο.