Αντιμετωπίζοντας τα αποτελέσματα της Αιγυπτιακής απόβασης στη Μεθώνη και την άλωση της Σφακτηρίας, που οδήγησε στην εξόντωση πολλών αξίων αγωνιστών και στερέωσε την παρουσία των στρατευμάτων του Ιμπραήμ πασά στον Μωριά, ο Μιαούλης αποφασίζει να δράσει. Ο στόλος των Υδραίων προσποιήθηκε αποχώρηση, αποσπάστηκε από την κυρίως δύναμη επιστρέφοντας στο Αιγαίο για παρακολούθηση του εχθρού, αφήνοντας μόνο τον στόλο των Σπετσών.
ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ – 26 Απριλίου/8 Μαΐου 1825: Η πτώση της Σφακτηρίας και η έξοδος του “Άρεως”
Η κίνηση αυτή είχε αποτέλεσμα: οι Αιγύπτιοι έστειλαν μεγάλο τμήμα του στόλου τους στον κόλπο του Ναυαρίνου για να ενισχύσουν την πολιορκία του Νεοκάστρου, που αντιστεκόταν ακόμα. Φοβούμενος για την τύχη του Νεοκάστρου, ο Μιαούλης αποφάσισε να στείλει δύο πυρπολικά για να κατακαύσει όσα πλοία μπορούσε.
Οι Ανδρέας Πιπίνος και Γιώργος Πολίτης προσφέρθηκαν εθελοντικά να οδηγήσουν τα πυρπολικά, αλλά τη νύχτα της 29ης/30ης Απριλίου (με το παλιό ημερολόγιο) και ενώ τα ελληνικά πλοία…
Η συνέχεια στο Military History