Η φρεγάτα ΑΔΡΙΑΣ ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία Koniklijke Maatschappij de Schel-de στο Flushing της Ολλανδίας και εντάχθηκε στη δύναμη του Ολλανδικού Ναυτικού στις 26 Ιουλίου 1979. Αγοράστηκε μεταχειρισμένη από το Π.Ν. και η ύψωση της Ελληνικής Σημαίας έγινε στις 30 Μαρτίου 1994. Η φρεγάτα κατέπλευσε στην Ελλάδα στις 26 Ιουνίου 1994.
Η φρεγάτα ΑΔΡΙΑΣ είναι ιδίου τύπου με τις ΕΛΛΗ, ΛΗΜΝΟΣ, ΑΙΓΑΙΟΝ, ΝΑΒΑΡΙΝΟΝ, ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗΣ, ΚΑΝΑΡΗΣ, ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ και ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ. Διαθέτει πλήρωμα 198 στελεχών και εξοπλίζεται με πυροβόλο των 76mm, σύστημα εγγύς προστασίας Phalanx, τορπίλες, καθώς επίσης κατευθυνόμενα βλήματα Harpoon και Α/Α πυραύλους Sea Sparrow. Το πλοίο αναπτύσσει ταχύτητα 30kn και έχει ελικοδρόμιο και υπόστεγο για ελικόπτερο AB212 ή S-70 Aegean Hawk.
*Εικόνα Αρχείου