Στις 30 Μαρτίου η TKMS ανακοίνωσε την παράδοση της τρίτης φρεγάτας τύπου F125 στο Ομοσπονδιακό Γραφείο Εξοπλισμών, Πληροφορικής και Τεχνικής Υποστήριξης (BAAINBw) των Γερμανικών Ενόπλων Δυνάμεων.
Το πλοίο φέρει το όνομα «Sachsen-Anhalt» και κατασκευάστηκε από κοινοπραξία της TKMS και Lurssen. Το συμβόλαιο ναυπήγησης, που ενεργοποιήθηκε το 2007, περιλαμβάνει συνολικά τέσσερα πλοία, τα οποία θα προσφέρουν τη δυνατότητα στο Γερμανικό Ναυτικό να διαθέτει επί μακρόν πολεμικά πλοία μεγέθους φρεγάτας σε επιχειρήσεις πολύ μακριά από τη Γερμανία. Με βάση το «Navy Recognition», η παράδοση του τελευταίου πλοίου θα ακολουθήσει μέσα στο 2021.
Οι φρεγάτες τύπου F125 έχουν μήκος 149,6m, εκτόπισμα 7.200t και αναπτύσσουν ταχύτητα μεγαλύτερη από 26kn. Ανάλογα με την αποστολή το πλήρωμα κυμαίνεται μεταξύ 120 και 190 στελέχη. Ο κύριος οπλισμός συμπεριλαμβάνει κύριο πυροβόλο των 127mm, 8 κατευθυνόμενα βλήματα κατά πλοίων, 2 τηλεχειριζόμενα πυροβόλα των 27mm, 5 τηλεχειριζόμενα πολυβόλα των 12,7mm και δύο αντιβληματικά συστήματα RAM. Το πλοίο έχει τις προβλέψεις για να λάβει περισσότερα οπλικά συστήματα, αν κριθεί αναγκαίο.