Με μια εικόνα της φρεγάτας «Provence» του Γαλλικού Ναυτικού δίπλα στο περιπολικό «Ιωαννίδης» της Κυπριακής Δημοκρατίας, το γαλλικό ΓΕΕΘΑ υπενθυμίζει τη συνεχή παρουσία της Γαλλίας στην Ανατολική Μεσόγειο και τους εξαιρετικούς δεσμούς της με την Κύπρο.
#Coopération | La FREMM Provence s’entraîne avec le patrouilleur 🇨🇾 Ioannides : manœuvres tactiques, tirs sur cible flottante, contrôle de bâtiment civil suspect
Un entrainement qui renforce notre capacité à opérer #ensemble en faveur de la sécurité à l'Est du bassin méditerranée pic.twitter.com/pAicunTabH— Armée française – Opérations militaires (@EtatMajorFR) January 27, 2022
Η εικόνα πάρθηκε το πιο πιθανό κατά τη διάρκεια της άσκησης «CYP/FRA-01/2022», που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή στη θαλάσσια περιοχή νότια της Λάρνακας. Στην άσκηση εκτελέστηκαν σενάρια τακτικών κινήσεων και προχωρητικών ελιγμών, έγιναν βολές πυρών επιφανείας από πυροβόλα των πλοίων καθώς επίσης γυμνάσιο συναινετικής νηοψίας.
[#Cooperation] Mutual training between FS Provence 🇫🇷 and OPV Ioannides (🇨🇾 Navy) in vincinity of Cyprus on the 21st JAN. Team work in support of stability in Eastern Med 🤝💪 pic.twitter.com/rec2qV0Wmh
— Cecmed (@Cecmed_Off) January 22, 2022
Το Γαλλικό Ναυτικό έχει σε μόνιμη βάση πολεμικό πλοίο στην Ανατολική Μεσόγειο, κάτι που δίνει την ευκαιρία για συχνές συνεκπαιδεύσεις με το Κυπριακό Ναυτικό, προάγοντας έτσι τη διαλειτουργικότητα και αναδεικνύοντας τις πολύ καλές σχέσεις μεταξύ των Ενόπλων Δυνάμεων των δύο χωρών.