Αν και έχουμε πει ότι δύσκολα μπαίνουμε σε πειρασμό, τελικά… μπαίνουμε! Η αιτία είναι σήμερα οι φωτογραφίες που δημοσίευσε η Naval Group στον εταιρικό της λογαριασμό, με την FREMM DA Lorraine που ξεκινά δοκιμές στη Βρετάννη.
[#FREMM] ⚓️🇫🇷 The FREMM DA Lorraine began her sea trials! #navgeek pic.twitter.com/XyjdIGpXIC
— Naval Group (@navalgroup) June 29, 2022
Άνθρωποι είμαστε κι εμείς! Τι να πούμε; πως δεν μας αρέσει; πως πολύ άνετα, θα θέλαμε να τη δούμε με fast transfer στο ΠΝ; πως με 32 ASTER 30, και στο ΠΝ εντός του 2022, αλλάζουν τα πάντα στο Αιγαίο; Να λοιπόν μια “ωραία” ιδέα, δυστυχώς “άπιαστη” για την Ελλάδα. Όπως οι Ιταλοί προσέφεραν 2 (κι όχι μία) ΡΡΑ, θα μπορούσαν οι Γάλλοι να μας παραχωρήσουν (πουλήσουν, να την πληρώσουμε θέλουμε, όχι δωρεάν), μια FREMM FREDA.
Τότε, ειλικρινά, τότε τα πράγματα θα άλλαζαν “άρδην” για το ΠΝ. Μήπως να το δουν λίγο καλύτερα οι φίλοι μας οι Γάλλοι; μπορεί μια FREDA να μας κοστίσει με όπλα 1 δις, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο, και δεύτερον, έχουν στο “τσεπάκι” τις Gowind!